Do napisania tego postu skłoniła mnie informacja o wielkości rezerw walutowych które posiada Rosja.
W odróżnieniu od zadłużonych po uszy i bankrutujących państw zachodu na czele z USA, Rosja w XXI wieku okazuje się wzorem finansowej stabilności, konserwatywnego podejścia do finansów publicznych i polityki makroekonomicznej.  Zacznijmy jednak od początku. Jak dowiadujemy się ze strony http://www.tradingeconomics.com/russia/foreign-exchange-reserves,  Rosja posiada w 2014 roku 467 miliardów USD rezerw walutowych. To daje jej 5 miejsce na świecie  po takich gospodarkach jak Chiny, Japonia, Arabia Saudyjska, Szwajcaria.

Poziom zadłużenia państwa to 13% PKB. Dla porównania Niemcy maja rezerwy wynoszące zaledwie  148 miliardów USD. I zadłużenie państwa 78% PKB.

A jak wyglada sprawa ze zlotem? Rosja jest jednym z jego głównych źródeł wydobywając około 220 ton rocznie.  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_gold_production

Rosja posiada 1041 ton złota co stanowi 8% światowych zapasów choć jej gospodarka stanowi około 3% gospodarki świata.

Jak widać sytuacja finansowa Rosji jest całkiem dobra. Ale jak to się ma do wprowadzenia standardu złota. Technicznie rzecz biorąc można to zrobić poprzez izbę walutowa gdzie rubel jest powiązany i wymienialny na złoto przy obecnym kursie 34 ruble za 1 USD.  Wielkość bazy monetarnej M0 wynosi 6776 miliardów RUB co oznacza 197 miliardów USD. Rezerwa złota wynosząca 1041 ton daje równowartość 48 mld USD. A wiec Rosja musi wymienić jeszcze 148 mld USD rezerw na złoto aby zapewnić 100% pokrycie bazy monetarnej.

Taka operacja to konieczność zgromadzenia jeszcze 3200 ton złota. Rosyjskie rezerwy musza wynosić 4241 ton. Były by drugie po amerykańskich na świecie.  Skutki takiej operacji dość łatwo się domyśleć. Spadek wartości dolara względem złota. Wzrost wartości rubla. Rubel funkcjonował by jako waluta rezerwowa.

Dostrzegam dwie trudności. Pierwsza – raczej trudno jest tak po prostu kupić parę tysięcy ton złota. Nawet taki kraj jak Rosja z produkcją roczną 220 ton ma poważny problem aby zgromadzić potrzebną ilość kruszcu.  Drugi problem – czy Rosja przestrzegałaby reguł gry obowiązujących przy izbie walutowej? Łamanie tych reguł może bowiem skończyć się tak jak w Argentynie gdzie próbowano powiązać Peso z USD ale nie przestrzegano obowiązku 100% pokrycia bazy monetarnej rezerwami USD.