Zorientowani w historii gospodarczej świata wiedzą ze dawno dawno temu, jakieś 100 lat temu w 1910 Argentyna była miejscem do którego emigranci z całego świata ruszali jak do ziemi obiecanej. Poziom życia i dochody były takie jak w Kanadzie czy Australii. Po wojnie Argentyna stała sie miejscem lewicowych eksperymentów gospodarczych które zmieniły ziemie obiecaną w krainę rozpaczy, ubóstwa, junt wojskowych i beznadziei.

Poniżej wykres obrazujący ten proces.

image001_512_80

Porównanie argentyńskiego PKB per capita PPP z analogicznym wskaźnikiem obliczonym wspólnie dla Kanady, Austarlii i Nowej Zelandii.

Zródło: http://www.economonitor.com/blog/2010/06/from-centennial-to-bicentennial-100-years-of-lassitude/#sthash.pcalm0hG.dpuf

 

Patrząc na powyższy wykres i pamiętając niedawny kryzys z roku 2001 trudno uwierzyć ze Argentyna może odnieść sukces w XXI wieku. A jednak sądzę ze tak się właśnie stanie. Popatrzmy co się stało z argentyńską gospodarką po kryzysie.

PKB per capita PPP.

argentina-gdp-per-capita-ppp

Roczne tempu wzrostu PKB.

argentina-gdp-growth-annual

 

Jak widać po odbiciu się od dna roczne tempo wzrostu PKB osiągało chińskie tempo bliskie 10 % rocznie. I to w warunkach gdy nikt nie chciał pożyczać Argentynie pieniędzy a mało kto chciał tam inwestować.
Z całą  pewności pomogły szybko rosnące ceny surowców i żywności na światowych rynkach. Argentyński export opiera się właśnie na surowcach i żywności.  Niedawne spowolnienie związane ze światowym kryzysem 2008 roku nie zatrzyma na długo rozwoju tego kraju. Pomimo kryzysu nie wystąpił problem z masowym bezrobociem co świadczy o sile gospodarki.

argentina-unemployment-rate

Poziom bezrobocia.

Wraz z sukcesem ekonomicznym ostatnich lat pojawiły się sukcesy polityczne i społeczne. Papieżem został Argentyńczyk a piłkarska reprezentacja wygrywa mundial. Ciekawe jak dalej potoczą się losy tego kraju. Możliwe ze w połowie wieku Argentyna dogoni poziomem życia państwa zachodnie. Czego oprócz sukcesów sportowych jej życzę.

 

 

Buenos-Aires Buenos-Aires_Party_Sunset_1 Buenos-Aires-City-argentina-407773_737_49087585162_XS  argentina-landscape FitzRoy Argentina-Beach-Resorts