Przez ostatnie kilka lat w mediach można było usłyszeć wiele pochlebnych opinii o szwedzkiej gospodarce. O tym jak to państwo z wysokimi podatkami i rozbudowanymi świadczeniami socjalnymi doskonale radzi  sobie w odróżnieniu od liberalnych gospodarek takich jak USA czy UK.

Zobaczmy jak jest naprawdę.

Oto wykres pokazujący poziom wydatków rządu w stosunku do PKB. Jak widać od roku 1993 czyli w ciągu 20 lat udział wydatków szwedzkiego rządu w PKB dramatycznie spadł. Z rekordowego poziomu ponad 70% do umiarkowanego jak na UE poziomu 52 % PKB.

sweden-government-spending-to-gdp

 

 

O czym to świadczy? A no właśnie o tym że socjalistyczna Szwecja nawróciła się na kapitalizm. Zmniejszyła skale opiekuńczości, liczbę świadczeń socjalnych, zmniejszyła podatki i dziś nie jest już najbardziej socjalistyczną gospodarką w UE. Oczywiście dalej jest to państwo mocno opiekuńcze i dalej podatki są znacznie wyższe niż w szybko rozwijających się gospodarkach dalekiego wschodu czy państwach anglosaskich. Jednak zmiana jest wyraźna. Nie jest to już Szwecja która może być wzorem dla zwolenników socjalizmu.

Jak się to odbiło na wynikach gospodarczych? A no świetnie.

sweden-gdp-per-capita-ppp

Poza dość dramatycznym kryzysem w 2008 roku, był to okres wzrostu zamożności i bogactwa Szwedów.
Warto też zauważyć jak szybko odrobili straty po kryzysie w 2008 roku. Prawdopodobnie zawdzięczać to mogą posiadaniu własnej waluty. Ale to już temat na inny post.

Może ktoś pomyślał że Szwedzi żyją na kredyt jak Amerykanie i finansują swoje państwo socjalne z deficytu budżetowego? No to sprawdźmy.

sweden-government-debt-to-gdp

Powyższy wykres obrazuje stosunek długu publicznego do PKB. Jak widać szwedzie rządy prowadzą raczej konserwatywną politykę budżetową, systematycznie obniżając dług.

Na koniec sprawdźmy jaki kraj jest w UE najbardziej socjalistyczny na rok 2014. Oto lista krajów o największym udziale rządowych wydatków do PKB w 2014 roku. Zanim otworzysz link spróbuj zgadnąć (nie, to nie Polska).;)

http://www.statista.com/statistics/263220/public-spending-ratio-in-eu-countries/

Szwecja jest dopiero na 7 miejscu ale jestem pewny że w kolejnych latach spadnie w podobnych rankingach jeszcze bardziej, czego jej życzę.

 

 

Sweden-perfect-landscape swedish