Jednym z częściej powtarzanych mitów w rozmowach o Rosji jest przeświadczenie że liczba Rosjan spada. Niska jakość opieki zdrowotnej, nadmiar alkoholu, trudne warunki życia powodują że ludność Rosji się kurczy.

Według tego artykułu z 2013 roku liczba Rosjan ma spaść do 116 milionów. Dziś jest ich 146.

images

Inne artykuły w podobnym tonie.

Wygląda jednak na to że stanie się inaczej. Jak to często bywa prosta ekstrapolacja bieżących trendów nigdy się nie sprawdza w długim horyzoncie czasowym. Liczba Rosjan na nowo zaczęła rosnąć.  Po upadku ZSSR nastąpiła zapaść demograficzna. Spadła dzietność i wzrosła śmiertelność niemowląt. Od 2006 roku ten trend sie odwraca. Dzietność rośnie a spada śmiertelność niemowląt. W efekcie Rosjan przybywa.

Natural_Population_Growth_of_Russia

 

Spada liczba samobójstw, aborcji i alkoholizm jest mniejszy. Obecnie liczba ludności jest szacowana na 143,5  miliony. W 2008 było Rosjan 142 miliony. Co więcej rośnie liczba imigrantów. Są to dwie grupy. Pierwsza to Chińczycy na dalekim wschodzie. Puste obszary rosyjskie są magnesem dla Chińczyków. Zachęca do tego również brak kobiet w Chinach i nadmiar kobiet w Rosji. W Chinach polityka jednego dziecka przyczyniła się do masowej aborcji dziewczynek.  W Rosji ostre picie przyczyniło się do wysokiej śmiertelności mężczyzn. W efekcie Chińczycy ruszają przez granice po lepsze życie i żony. Umiejący pracować i nie pijący Chińczycy są tam mile widziani. A Rosyjskie kobiety dla facetów z Chin są znacznie lepsze niż rozkapryszone rodaczki które mogą przebierać w facetach.

Chinese-farmer-marry-russian-wife-01 Img269100854

 

Kraj bogaty w ziemię przyjmuje imigrantów od kraju bogatego w ludzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druga grupa to imigranci z Kaukazu. Kaukaz to jak wiadomo niesposkojny region i raczej biedny. Rosja szczególnie Moskwa i duże miasta może przyciągać mnóstwo osób z tamtych regionów szukających lepszego życia. Rosyjskie PKB per capita PPP w 2014 roku sięga w 15 tys $. W Moskwie 40 tys. Dla porównania W Armenii jest to około 5 tys. W Uzbekistanie 3 tys. W Kirgistanie i Tadżykistanie 2 tys. Nic dziwnego że ludzie masowo emigrują do Rosji, czekają tam na nich kilkakrotnie większe zarobki i lepsze życie. Liczba imigrantów nie jest dokładnie  znana, szacunki mówią o 11 milionach. Rosja jest pod tym względem drugim krajem na świecie po USA. Stanowią 7,7% populacji i rząd chętnie przyjmie kolejnych.

Rząd stara się usunąć bariery przy zatrudnianiu imigrantów. Choć większość pewnie i tak pracuje na czarno. Tak jak i wielu Rosjan. Wygląda na to że Rosja wstaje z kolan.