Według rankingu Bloomberga Hong Kong posiada najskuteczniejszą służbę zdrowia na świecie.

http://www.bloomberg.com/visual-data/best-and-worst/most-efficient-health-care-countries

Przez służbę zdrowia rozumiemy tu usługi zdrowotne opłacane przez rząd z podatków. Nie wydatki prywatne. Rząd Hong Kongu wydaje stosunkowo niedużo bo 3% PKB  a długość życia jest jedną z najdłuższych na świecie i wynosi 83 lata. Na jedną osobę wychodzi 1409 USD. Jak im się to udaje?

Po przyjrzeniu się bliżej widać że jest tam 50 publicznych szpitali i 12 prywatnych.

Wydatki ze źródeł prywatnych stanowią drugie tyle co z państwowych. Dane pochodzą z 2001 roku ale sądzę że od tego czasu proporcje się nie zmieniły znacząco.

Proszę zwrócić uwagę że do roku 1990 publiczne wydatki na służbę zdrowia były mniejsze niż prywatne i wynosiły 1,6% PKB!!!. Szkoda że nie mamy źródeł sprzed 1990 roku.

HKHelt

 

 

Drugi ciekawy wykres pokazuje w jaki sposób finansowane są prywatne wydatki. Prywatne ubezpieczenia nie są zbyt popularne. Dominuje finansowanie bezpośrednio przez gospodarstwa domowe z kieszeni – gotówką. Jest to około 70% prywatnych środków –  kolor niebieski na wykresie.

HK2

 

 

Jeśli ktoś trafi do publicznego szpitala to dostanie opiekę ale musi ponieść część kosztów. Wartości podane poniżej są w dolarch HKD. Przykładowo 100 dolarów  HKD za dzień pobytu w szpitalu to 40 PLN. Tyle samo za przyjęcie na izbę przyjęć, albo pierwszą wizytę u specjalisty. Jak widać poniżej pacjenci ponoszą tylko małą część kosztów a rząd pokrywa resztę czyli 80 – 97%.

HKhelth3

żródło:

A tu aktualne zestawienie stawek w publicznych i prywatnych szpitalach.

Oczywiście w publicznej służbie zdrowia musza być kolejki. Poniżej okresy oczekiwania na operacje. Wydają się porównywalne do naszych.

hk4

 

Na co wydawane są pieniądze prywatne a na co publiczne?  Dane z 2005 roku.

http://www.fhb.gov.hk/beStrong/files/consultation/appendixc_eng.pdf

HK5

 

Wnioski na koniec :

  • Rząd HK opiekował się w przeszłości swoimi obywatelami raczej niewiele w porównaniu do rządów Europy czy Polski. I dzięki temu ludzie w HK żyją dłużej.
  • Publiczną służbę zdrowia dotykają te same bolączki co u nas – kolejki.
  • Tendencja jest niestety niepokojąca. Zamiast ograniczać sektor publiczny, rząd go rozbudowuje.
  • W państwowych szpitalach pobierane są niewielkie płatności ale i tak ponad 90% kosztów pokrywa rząd. Takie mikropłatności są przydatne, zniechęcają do chodzenia do lekarza bez wyraźnej przyczyny. Ograniczają kolejki, zmniejszają skale łapówek itp.
  • Prywatne ubezpieczenia zdrowotne kupione indywidualnie lub przez pracodawcę nie są zbyt popularne.  Prawdopodobnie nie są one zbyt korzystne ze swej natury o czym napisze w innym poście.
  • Chociaż HK uchodzi za oazę wolnego rynku to nie przeszkadza to rządowi w prowadzaniu państwowych szpitali.
  • Prywatne wydatki idą głównie na konsultacje i wizyty u specjalisty plus stomatologia. Na takie wydatki zdecydowaną większość ludzi stać. Państwo płaci za leczenie ciężkich przypadków wymagających kosztownej hospitalizacji. Wydaje się to dobrym połączeniem.