Wybory w Grecji wygra jutro Syriza. Jej sukces był możliwy z jednego powodu. Ma lewicowy program który nie jest populistyczny. Zawiera wszystko to co powinien zawierać. Większe podatki dla bogatych i skuteczne ich ściąganie, pomoc dla biednych, negocjacje z UE w sprawie zmniejszeniu długów. Długów których i tak nie da się spłacić.

Pomimo straszenia Syrizą w mediach – że to marksiści i trockiści, ich program na sens. Szczególnie w kraju który od lat zmaga się z nieudanym programem pomocowym IMF, UE. Zadłużenie Grecji jest większe niż przed kryzysem a bezrobocie niespotykane w cywilizowanym świecie.

Mimo że koszty pracy znacząco spadły dalej utrzymuj się na poziomie 25%.

greece-labour-costsgreece-unemployment-rate

 

Gospodarka dopiero teraz zdaje się odbijać od dna.

greece-gdp-growth-annual

Za najważniejszy punkt programu uważam negocjacje z IMF i EU o zmniejszeniu długów Grecji. Czyli inaczej mówiąc o darowaniu przynajmniej części długów. Obecny poziom jest zbyt wysoki aby spłaciła go nawet silna gospodarka a co dopiero mówiąc o grackiej. Syriza proponuje aby umorzyć dług podobnie jak w 1953 roku Niemcom, umorzono długi sprzed wojny.

http://www.pb.pl/3988427,52853,syriza-przekonamy-europe-w-tym-niemcy-do-umorzenie-dlugu

Negocjację w tej sprawie z EU będą o tyle ułatwione że Grecja osiągnęła ‘primary surplus’ czyli pierwotną/wstępną nadwyżkę budżetową. Oznacz to tyle że gdyby Grecy odmówili spłaty swoich długów to mają wystarczające wpływy z podatków aby samemu się sfinansować. Daje to im mocną pozycję negocjacyjną. Mogą zawsze odejść od stołu i przestać spłacać zadłużenie. Wszyscy co prawda się oburzą, ale na oburzeniu się skończy. Myślę że darowanie połowy długów Grecji w porozumieniu z Niemcami, Francją, IMF i EU jest jak najbardziej możliwe. Zamiast 174% PKB zadłużenia zostałoby im około 80-90% PKB co jest poziomem dalej wysokim ale zapewne możliwym do obsługi.

http://greece.greekreporter.com/2014/12/12/greece-reports-3-5-bln-euro-primary-surplus-in-jan-nov/

greece-government-debt-to-gdp

Warto też przypomnieć jak Polsce w 1990 roku darowano połowę zadłużenia zagranicznego zaciągniętego za Gierka. Myślę że wszystkim się ten krok opłacił.
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/edukatorekonomiczny/1531277,1,dluga-splata-dlugow-prl.read

Wygląda na to że oddłużenie Grecji w połączeniu z nowym programem QE właśnie uruchomionym przez EBC jest tym czego Europa potrzebuje aby wyjść z kryzysu. W USA się to udało wiec uda się i w Europie. Czego nam wszystkim życzę w 2015 roku.

 

Advertisements