8bb1f0fda0cd8530d084829fe3174ecfb4f64e72Zbliżają się wybory. Jedyna licząca się w Polsce partia lewicowa czyli SLD wystawia panią doktor Magdalenę Ogórek. Jej pierwsze przemówienie wygląda jakby pisał je umiarkowany zwolennik Korwina albo dawny Tusk za czasów gdy był jeszcze w opozycji. Ostatnia szeroko komentowana propozycja społeczno – gospodarcza Millera polegała na powrocie do 49 województw, co w mediach zostało uznane i słusznie ze chęć stworzenia większej liczby miejsc pracy dla urzędników.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Miller-powrocmy-do-podzialu-na-49-wojewodztw,wid,16259529,wiadomosc.html?ticaid=11437f&_ticrsn=3

W międzyczasie mówiono też o ewentulanym kandydowaniu Kalisza

http://m.se.pl/wydarzenia/kraj/ryszard-kalisz-bedzie-kandydatem-sld-na-prezydenta_480634.html

kalisz-oskarza-kolegow-o-korupcje_20804278

Otyły prawnik bez grama samokrytycyzmu miał reprezentować lewicę? Hmm to już wolę Ogórek.

Co się stało z SLD? Dlaczego Ci ludzie nie mają żadnego lewicowego programu? Programu dla zwykłych ludzi. Jak powinna wyglądać lewica w XXI wieku pokazuje SYRIZA która jutro wygrywa wybory w Grecji.  Jej sukces był możliwy z jednego powodu. Ma lewicowy program który nie jest populistyczny. Zawiera wszystko to co powinien zawierać. Większe podatki dla bogatych i skuteczne ich ściąganie, pomoc dla biednych, negocjacje z UE w sprawie zmniejszeniu długów. Długów których i tak nie da się spłacić.

Liderem Syriza jest Alexis Tsipras. Można obejrzeć w sieci kilka jego wywiadów. Wygląda na całkiem rozsądnego faceta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak podaje wikipedia. Z wykształcenia inżynier lądowy. Ukończył inżynierię lądową na Politechnice Ateńskiej, a następnie studia podyplomowe z zakresu planowania przestrzennego. Po studiach pracował jako inżynier w sektorze budownictwa oraz opracowywał plany zagospodarowania przestrzennego dla urzędu miejskiego w Atenach.

Krótko mówiąc facet miał prawdziwą pracę. W odróżnieniu od naszych pseudo lewicowców i pani Ogórek która zrobiła co prawda doktorat z historii kościoła katolickiego i nie wiedząc co z tą drogocenną wiedzą począć, została dziennikarką TVN.

Słuchając faceta ma się wrażenie że nie unika odpowiedzi ale spokojnie i metodycznie jak inżynier tłumaczy swoje racje. Jest przy tym naturalny, nie udaje i nie pozuje. Mówi to co wie i co zamierza zrobić. Nie kluczy. Nie wstydzi się swojej lewicowości tylko ją spokojnie i rozsądnie prezentuje.


Czy ktoś wyobraża sobie że pani Ogórek zaproponuje podobny lewicowy program? A może Miller to zrobi? Nic z tego.

Jako przykład skutecznego lewicowego polityka muszę pokazać Baracka Obamę.

Trzeba przewinąć do 30:40. Wystarczy obejrzeć 3 minuty.

Dlaczego Obama nie ma problemu z powiedzeniem że korporacje nie płacą wystarczających podatków. Ze bogaci powinni płacić więcej. Że trzeba zamknąć luki i ulgi podatkowe z których korzystają a kasę przeznaczyć na pomoc dla klasy średniej. I to nie jest jakiś oszołom to jest człowiek który skutecznie wyciągnął USA z bagna.