Jest już po wyborach więc bardzo ciekawie mnie jak poradzi sobie nowy rząd z nierentownymi kopalniami. Od dłuższego czasu chciałem napisać to co wiemy o polityce energetycznej i co sądzę więc korzystając z okazji zacznę dziś. Część pierwsza dotyczy węgla właśnie.

Poprzednicy,  jak wiadomo zawalili na całej linii. Tusk mając długi okres wysokich cen węgla nie sprywatyzował kopalń ze strachu przed związkowcami. Ceny węgla pozostają niskie i może minąć kilka lat zanim znowu ruszy chińska gospodarka i cena podskoczy. Kopacz również ze strachu nie zamknęła nierentownych kopalń zamiast tego chce zmusić firmy energetyczne do ich zakupu.

Dodatkowo wbrew temu co mówią politycy o tym że polska energetyka stoi na węglu to wydobycie spada. Spada szczególnie wydobycie węgla kamiennego. Za jakieś dwadzieścia kilka lat może zostać zamknięta ostatnia kopalnia na śląsku. W śląskich kopalniach węgiel jest położony coraz niżej i coraz trudniej jest go wydobyć. Z Geologią trudno dyskutować. Prywatyzacja kopalń przedłuży ich istnienie ale nie zahamuje procesu wyczerpywania złóż.

Jeśli chodzi o węgiel brunatny to te złoża też stopniowo będą się wyczerpywać a do uruchomienia nowych złóż w Polsce – chociażby w lubuskim czy dolnośląskim nie zgodzą się mieszkańcy w referendach.

W tym miejscu należy zadać pytanie czy to coś złego że będziemy importować węgiel? Teoretycznie nie. W końcu chcemy nowoczesnej gospodarki opartej o innowacje, nowoczesny przemysł itp. Ważne jest aby prąd był i aby był tani. Ważne też jest aby nie truć własnych obywateli. Jeśli tylko mamy zapewnione dostawy to nie powinno być wielkim problemem czy węgiel pochodzi z polskich czy zagranicznych kopalń. Tym bardziej że już dziś coraz więcej importujemy.

Skoro mamy bloki węglowe i ciągle budujemy nowe a złoża się wyczerpują to obawiam się że jesteśmy skazani na import węgla. Nie jest to bardziej groźnym zjawiskiem niż import samochodów czy bananów. Brytyjczycy ostatnio zamknęli ostatnią kopalnie a mimo to nie panikują. Dostawy z Australii, USA, RPA są bezpieczne, pewne i tanie.

Poniżej są linki do opinii na temat przyszłości węgla. Głównego Geologa Kraju oraz NIK.

http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/910-w-polsce-konczy-sie-wegiel-analiza

http://www.nettg.pl/news/20210/nik-zloz-wegla-kamiennego-wystarczy-do-2035-r

http://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/695183,polska_energetyka_ma_wielki_problem_za_20_lat_skonczy_sie_wegiel_brunatny_kamienny_bedzie_za_drogi.html

http://www.nettg.pl/news/109385/prognozy-za-20-lat-nie-bedzie-wegla-ani-kopaln

http://www.argoxee.com.pl/obrazki/newsy/zmierzch_wegla_kamiennego.pdf

Advertisements