Jednym z ciekawszych wydarzeń w polityce w 2016 roku będzie zbliżające się referendum w UK.  Około połowy Brytyjczyków chce wyjścia z EU.

Premier Cameron zapowiedział że przeprowadzi negocjacje z EU które określą na nowo wzajemne relacje. Jednym z punktów które najbardziej nas dotyczą są zasiłki dla imigrantów. Cameron chce ich ograniczenia. Polski rząd oraz instytucje unijne nie zgadzały się z tym uważając ze byłoby to złamanie zasady swobodnego przepływu osób. Zacznijmy jednak od drugiej strony. Zastanówmy się  czy dla Polski byłoby korzystne wyjście Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania jest jednym z największych płatników netto do budżetu UE. My zaś jesteśmy największym biorcą. Widać to na poniższej tabelce.  UK po Niemczech i Francji była w latach 2008 -2013, trzecim największym płatnikiem netto. Polska była największym biorcą. Złośliwcy mogą nawet stwierdzić że jesteśmy największym żebrakiem EU.

budgetEu

Bez Wielkie Brytanii i jej pieniędzy Unia musiałaby zmniejszyć wydatki. W skali całej Unii około 10% czyli tyle ile obecnie wynosi wkład UK. Unia może zmniejszać wydatki wszytkim proporcjonalnie ale bardziej prawdopodobne jest że największym beneficjantom czyli nam zmniejszono by bardziej. W końcu u nas można najwięcej obciąć. Teoretycznie Unia może też spróbować zwiększyć składki pozostałym państwom ale mało prawdopodobne jest aby podatnicy Niemiec czy Francji na to się zgodzili. Tym bardziej że państwa te są już zadłużone po uszy. Tak więc w polskim interesie jest aby Wielka Brytania pozostała w EU i dalej płaciła składki.

Zajmijmy się teraz drugą sprawą czy utrudniania w dostępie do zasiłków dla imigrantów są takie złe?  Po pierwsze polscy imigranci są tymi którzy w niewielkim stopniu korzystają z zasiłków.

Worklessness by country of birth

Jak pokazuje powyższy wykres imigranci w wiek produkcyjnym pochodzący z Polski mają najczęściej prace i w związku z tym nie potrzebują zasiłków. Najwięcej z zasiłków korzystają ci którzy pracy nie mają czyli pochodzący z Somali, Bangladeszu, Pakistanu, Turcji, Sri Lanki.  Utrudnienia w dostępie do zasiłków nie uderzą więc w polskich imigrantów. Uderzą w imigrantów z krajów islamskich. W końcu warto zauważyć że mniejsze wydatki publiczne w długim okresie teoretycznie służą osiąganiu szybszego wzrostu gospodarczego co przełoży się na lepsze pensje i prace dla imigrantów.

Wnioski są więc takie. Ograniczenia w dostępie do zasiłków dla imigrantów powinny być wewnętrzną sprawą każdego państwa. Polski rząd powinien pójść na ustępstwa i wykazać elastyczność w negocjacjach. Ważniejsze od zasiłków dla Polaków w UK jest utrzymanie Brytanii we wspólnocie. Tym bardziej że jeśli Brytyjczycy naprawdę wyjdą to stracimy podwójnie. Zarówno zasiłki zostaną zabrane jak i kasa unijna dla Polski się zmniejszy.

Źródła:

https://muslimstatistics.wordpress.com/2013/05/04/uk-londons-welfare-recipients-highest-amongst-immigrants-from-muslim-countries/

https://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_the_European_Union#cite_note-Europa_Budget_Data_2007-13-28

Advertisements