Ostatnimi czasy furorę robi w prawicowych kręgach koncepcja Międzymorza. Jest to koncepcja stworzenia w europie środkowej unii lub sojuszu państw pod polskim przewodem. Koncepcja zaproponowana przez Piłsudskiego stąd zapewne taka karierę robi w kręgach prawicowych. Niestety jest to koncepcja mylna co omówię w tym poście.

Po pierwsze sam Piłsudski nie był w stanie jej zrealizować.  Po drugie w Europie środkowej są dwa liczące się państwa. Niemcy i Rosja. Żadne z nich nie pozwoli na stworzenie takiego bytu. Gdyby nawet taki byt powstał zostanie szybko rozdarty przez wewnętrzne tarcia i nieporozumienia, które będą wzmacniane przez Niemcy i Rosję. Po trzecie taki twór byłby zagrożeniem dla Niemiec i Rosji i zbliżył by te dwa państwa do siebie. Po czwarte, patrząc na trudności jakie przeżywa Unia Europejska można założyć że podobna unia stworzona przez Polskę i inne państwa środkowej europy będzie przeżywać podobne trudności.

Tym co skutecznie sprawdza się w polskiej polityce od 25 lat to parcie ku zachodowi. Otwarcie na zachód. Na zachodni kapitał, na zachodnie rynki. Współpraca w ramach Unii i NATO. Ta współpraca nie zawsze przebiega łatwo ale pozwoliła osiągnąć Polsce realne sukcesy. Przede wszystkim takim sukcesem jest dogonienie pod względem poziomu życia co biedniejszych państw europy zachodniej. Jak na razie po 25 latach udało nam się dogonić tylko Portugalię i Grecję. Dla Polski to duży sukces. Polska od dawna czerpie siły z bliskich związków z zachodem a rozprasza je i marnuje na wschodzie.

 

 

Advertisements