Czy Niemcy i Francja chcą wypchnąć Wielką Brytanie z EU?

Jak na razie Niemcy zajmują zadziwiająco twarde stanowisko w sprawie świadczeń dla imigrantów w Wielkiej Brytanii. Twierdzą wręcz że ograniczenia które chce wprowadzić Cameron, byłyby złamaniem swobody przemieszczania się osób wewnątrz EU. Trudno zrozumieć taką linię argumentacji. Po pierwsze Cameron nie chce zamknięcia rynku pracy dla imigrantów. Wręcz przeciwnie, Wielka Brytania jako pierwsza otworzyła swój rynek pracy na długo przed Niemcami czy Francją. Dlaczego więc teraz Niemcy stroją się w szaty obrońców pracowników z Polski i innych krajów wschodniej Europy? Tym bardziej że same co chwila starają się tylnymi drzwiami wprowadzać regulacje które utrudniają życie polskim firmom działającym na niemieckim rynku. Ostatnio na przykład regulacje dotyczące kierowców ciężarówek.

Warto również wspomnieć że jak pokazują sondaże większość Francuzów chciała by wywalić Wielką Brytanie z EU.

1410450302572_wps_20_EU_Map_jpg

 

Zarówno francuski jak i niemiecki rząd mogą uznać że dalsze pogłębianie integracji jest możliwe tylko bez Wielkiej Brytanii. I że lepiej i łatwiej będzie im w nieco mniejszej ale bardziej zjednoczonej EU. Bez Brytyjczyków nikt już nie będzie narzekał na próby tworzenia europejskiej super państwa. Być może czas zacząć zastanowić się jak będzie wyglądać Unia bez Wielkiej Brytanii i jak to wpłynie na nas.

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2752338/Every-nation-Europe-wants-Britain-EU-handing-powers-Westminster-apart-France.html

 

Advertisements